0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

ESOGÜ HASTANESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI ANABİLİM DALI BAŞKANI PROF. DR. M. SİNAN ERGİNEL ESOGÜ TIP FAKÜLTESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ VE TÜRK TORAKS DERNEĞİ BATI ANADOLU ŞUBE BAŞKANI PROF. DR. FÜSUN ALATAŞ’IN 21 KASIM 2018 DÜNYA KOAH GÜNÜ
ESOGÜ HASTANESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI ANABİLİM DALI BAŞKANI PROF. DR. M. SİNAN ERGİNEL ESOGÜ TIP FAKÜLTESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ VE TÜRK TORAKS DERNEĞİ BATI ANADOLU ŞUBE BAŞKANI PROF. DR. FÜSUN ALATAŞ’IN 21 KASIM 2018 DÜNYA KOAH GÜNÜ

 

 

Bugün Dünya KOAH Günü. KOAH’ı tanıma  ve önemini kavrama günü!  

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği, dünyada KOAH bilincini artırmak üzere kurulan GOLD  (Global  Initiative  of  Obstructive  Lung  Disease)  ve  Dünya  Sağlık  Örgütü  önderliğinde  ortak  GARD  (Global  Alliance  Against  Chronic  Respiratory  Diseases)  Türkiye  Projesi  kapsamında  her  yıl  Dünya  KOAH  Günü  etkinlikleri  yaparak  toplumumuzda  “KOAH” farkındalığını arttırmak amaçlanmaktadır.Bu yıl 21 Kasım 2018 olarak belirlenen Dünya KOAH Gününde Türk Toraks Derneği olarak hedefimiz KOAH’ın ve ilişkili risk faktörlerinin her yıl daha fazla kişi tarafından bilinirliğinin artırılmasıdır.

Ulusal ve Yerel Türk Medyasını, önemli bir halk sağlığı sorunu olan KOAH hakkında kamuoyunu bilgilendirme ve bilinçlendirme gayretlerimize destek vermeye ve bu konuda harekete geçmeye çağırıyoruz. Bu yıl KOAH’lı hastalarımızın da günlük yaşamlarında aktif kalabilmelerinin mümkün olabileceğini vurgulamak için egzersizin ve hareketin önemine değinmek amacıyla “HER ADIMDA SAĞLIKLI NEFESE” sloganını benimsedik. Daha sağlıklı bir yaşam için KOAH’la beraber sağlıklı nefesler için yürüyün. Her gün bir adım daha fazla…..

KOAH Nedir? 

KOAH [Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.   

 Bu hastalık ne sıklıkta görülür ? 

KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından  yeterince bilinmeyen bir hastalıktır.  KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde %15-20’dir.

Bir diğer deyişle toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAHhastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. Bu durumda, ülkemizde  bulunan  3‐5  milyona  yakın  KOAH'lı  hastanın  sadece  300 ila 500  bini  kendisinde  hastalık olduğunu bilmektedir.    

KOAH tehlikeli bir hastalık mıdır ? 

Küresel  Hastalık  Yükü  Çalışması  verilerine  göre,  KOAH  yılda  2.9  milyon  ölüme  neden  olmaktadır. Günümüzde tüm dünyada 3. ölüm nedeni haline gelen KOAH, tüm ölümlerin de  %5.5’inden  sorumludur.  Türkiye’de  solunum  sistemi  hastalıkları  en  sık  görülen  3.  ölüm  nedenidir ve bu ölümlerin  %61.5’i KOAH nedeniyledir. Toplumun KOAH konusunda yeterli  bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştirmektedir.    

KOAH neden olur ?  Kimlerde Görülür ? 

KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. Sigara  içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsal şikayetlere, daha fazla solunum fonksiyon  kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı (pipo,  puro, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkıda bulunmaktadır.

 KOAH gelişiminde genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi aydınlatılamamış olmasına rağmen,sağlıkta eşitsizlik, özellikle biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt)  kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği ve tozlu‐dumanlı işyerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda önemi giderek vurgulanmaya başlayan ‘fiziksel aktivitede azalma,  hareketsizlik’ de artık bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.     

KOAH’lı bir hastanın şikayetleri nelerdir ? 

KOAH’da en sık görülen yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır. Sigara içen  kişiler öksürük ve balgamı kanıksarlar ve bu nedenle doktora başvurmazlar. Nefes darlığı  nedeniyle fizik aktivitede azalma ortaya çıkar. Eforda nefes darlığı çeken kişi, yol yürümek  istemez, günlük işlerini azaltır, markete gitmeye çekinir ve zamanla evden çıkmamayı tercih  eder hale gelir. Bu şekilde giderek artan fiziksel aktivite azalması, hastanın yaşam kalitesini  bozarak hastalığın ilerlemesine neden olur, sakatlık ve ölüme yol açar.  

KOAH tanısı nasıl konur ? 

KOAH'ın tanısı, basit ve ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kolayca konabilmektedir.  KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır. Bu nedenle, 40  yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve/veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği  tozlu  ortamlarda  bulunan  kişilerde  müzmin  seyirli  öksürük,  balgam  ve  nefes  darlığı  yakınmalarından  en  az  birinin  bulunması  halinde  kişinin  bir  göğüs  hastalıkları  hekimi  tarafından görülüp ”nefes ölçüm testini” yaptırması gerekir.    

KOAH’ın tedavisi mümkün müdür ?

KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.  KOAH’lı bir hastanın yapması gereken ilk iş sigarayı bırakmak amacıyla hekime başvurmasıdır  Sigara bağımlılığı tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Bunun dışında, diğer zararlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fiziksel aktivitenin önerilmesi ve uygulanmasının sağlanması; hem hastalık gelişimi, hem hastalığın ilerlemesi ve kötü sonuçlarının  önlenmesinde önemli bir adımdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

2724071 Kişi ziyaret etti.