0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

ESOGÜ Hastanesi’nde Deprem ve Yangın Tatbikatı Yapıldı
ESOGÜ Hastanesi’nde Deprem ve Yangın Tatbikatı Yapıldı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ nde Hastane Afet ve Acil Durum Planları (HAP) çerçevesinde Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) iş birliğiyle gerçekleştirilen tatbikata yaklaşık 50 personel katıldı.

  Tatbikatta senaryo gereği, sabah 10:00’ da merkez üssü Tepebaşı İlçesi olan 5 şiddetinde yaklaşık 20 saniye süren depremin ardından HAP Başkanı OYM ekibinden deprem ile ilgili son durum hakkında rapor hazırlanmasını istemesiyle Mor Kod verilerek Hap Planı aktivite edildi. Deprem sonrasında 5.kat inşaat alanında bulunan personelden haber alınamadığı bilgisi gelmesinin ardından inşaat alanındaki yangını söndürmek üzere Hastane UMKE VE Acil Durum Ekiplerinde görevli personel olay yerine intikal ederek söndürme, arama, kurtarma çalışmaları başlatıldı. Güvenlik amiri tarafından olay yerinde (2.kat-4.kat-5.kat-6.kat-10.kat) güvenlik önlemlerinin alınması için güvenlik personelleri görevlendirildi. 5.kat Üroloji Servisi- Göz Servisi, 6.kat Beyin Cerrahi Servisi, Ortopedi Serivisi,4.kat Kadın Doğum servisi, 2.kat Çocuk Cerrahi Yoğun Bakım ve 10.kat Psikiyatri Servisinden yatay ve dikey tahliyeler güvenli bir şekilde yapıldı. Ardından yatan hastalar ve refakatçiler görevlilerin ve acil yardım ekibinin yardımı ile tahliye edildi.

HAP tatbikatları herhangi bir Acil-Afet durumu meydana geldiğinde hastanede önceden belirlenen kişilerin daha sistemli ve organize davranış ve tutum geliştirmesini sağlamaktadır. Böylece acil-afetlerden en az yaralı ve maddi hasar ile kurtulmak, afeti hızlı ve doğru yönetmek hedeflenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

2698850 Kişi ziyaret etti.