0222 239 2979

  Randevu için : 444 66 26

Histoloji Ve Embriyoloji Anabilimdalı

Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı

Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı 1983 yılında Dr.Ergin AÇIKALIN tarafından kurulmuştur.

Anabilim Dalımızda bir teknisyenimizin görev yaptığı ışık mikroskobi laboratuarı, elektron mikroskobi hazırlık laboratuarı, deneysel İVF ve hücre kültürü laboratuarı ve çok amaçlı laboratuarlarımız bulunmaktadır. Ayrıca, Anabilim Dalımıza ait bir seminer ve toplantı salonu da bulunmaktadır.

Anabilim Dalımız fakültemiz 1. ve 2.sınıf öğrencilerine genel histoloji, özel histoloji, genel embriyoloji ve özel embriyoloji derslerini entegre sistem kapsamında vermektedir. Ayrıca Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuar programı öğrencilerine ve Eskişehir Sağlık Yüksekokulu ebelik, sağlık memurluğu ve hemşirelik öğrencilerine genel histoloji ve genel embriyoloji dersleri verilmektedir. Sağlık Bilimleri Enstitüsü kapsamında yer alan yüksek lisans ve doktora programlarımızda gerekli dersler verilmektedir. Tıpta Uzmanlık Tüzüğü hükümlerine göre tıpta uzmanlık eğitimi de verilmektedir. Türk Histoloji ve Embriyoloji Derneği’nin ilgili kurullarının önerileri doğrultusunda uzmanlık eğitimi programı sürekli olarak geliştirilmeye çalışılmakta ve standart bir eğitim oluşturulması amaçlanmaktadır. Anabilim Dalımızın, öğrenci eğitimine yönelik yeterli preparat arşivi bulunmaktadır.

Anabilim Dalımız öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cengiz BAYÇU üniversitemiz bünyesinde bulunan Elektron Mikroskobi Laboratuarında, Prof. Dr. Firdevs GÜRER ise Tıp Fakültesi Üreme Sağlığı Merkezi’nin Embriyoloji Laboratuarında kurucu öğretim üyeleri olarak görev almış olup halen bu laboratuarlarda aktif görevlerine devam etmektedirler. 

Anabilim Dalımız laboratuarlarında modern teknolojik ekipman yer almaktadır.Bunlar arasında otomatik doku takip cihazı, otomatik boyama cihazı, yarı-otomatik mikrotom, kriyosat, floresan mikroskobu, son sistem dijital kamera ve morfometrik analiz sistemi, inkübatör, laminar hava akımı kabini ve mikromaniplasyon sistemi yer almaktadır.

Anabilim Dalımızda klasik ışık mikroskobik çalışmaların yanında, floresan mikroskobi,elektron mikroskobi ve deneysel İVF ve hücre kültürü çalışmaları yapılabilmektedir.   

Bölüm Doktorları:

---------------------------------------------------------------------

Prof. Dr. Varol ŞAHİNTÜRK (A.B.D. Başkanı)

---------------------------------------------------------------------

Doç. Dr. Dilek BURUKOĞLU DÖNMEZ

---------------------------------------------------------------------

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

Kategoriler

Ziyaretcilerim

2694404 Kişi ziyaret etti.